top of page

 דיקור סיני  או מה בין המחט לעור

דיקור סיני- קליניקה בחולון

מה הוא דיקור הסיני?

הטיפול הסיני העתיק - האקופונקטורה ,שימש לריפוי מחלות שונות, שהחל בסין כ-2500 שנה . בארץ השיטה מוכרת בשם דיקור סיני

על פי התיאוריה הסינית, האנרגיה המניעה את כל התהליכים ביקום- היא אנרגיית החיים הנקראת  צ'י. הצ'י זורם בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו ולעומקו ומתחברת לאיברים הפנימיים. לערוצים האלו קוראים מרדיאנים והם יוצרים רשת שלמה שמקיפה את כל הגוף.

לאורך המרידיאנים
קיימות נקודות אנרגיה שדרכן ניתן להשפיע על הצ’י, הדם ועל האיברים שונים בגופינו. גירוי בנקודה, על ידי החדרת מחט או עיסוי, מתחיל תהליך בהתאם למצב המטופל, לאופי הנקודה ושילוב הנקודות המגורות. בתהליך זה הגוף מטפל בעצמו ומשקם את תפקוד איבריו והקשר ביניהם.

 

שיטת טיפול זו חדרה אל התרבות המערבית רק במאה ה-20, והפכה לאלטרנטיבה אמיתית ,תוספת חשובה לטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונלית.

ניתן לפגוש את מרכזי טיפול בדיקור גם בבתי חולים רבים ברחבי הארץ להקלה בכאבים או טיפול תמיכה בחולים אונקולוגיים.

 

ישנן מאות, קרוב ל-1000 נקודות דיקור בגוף האדם, לכל נקודה השפעה אחרת ומשמעות שונה בטיפול בסימפטומים השונים.
ברוב המקרים  ישאף המטפל ליצור שילוב נכון בין כמה נקודות דיקור, על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר

 

ע”ח המדע המודרני ניתן לאראות את תגובת הגוף לדיקור דרך הדמיה ותמונת הדם. ניתן לאבחין בשינויים בהרכב הכימי בדם וכן תגובה של מערכת העצבים. אבל לא ידוע מהו המנגנון שפועל מרגע החדרת המחט ועד לשינויים
המתבצעים בגוף.

דיקור לכאבי כתפיים

איך עובד הדיקור?

השלב הראשון של הטיפול הוא האבחון. תהליך האבחון נעשה על ידי התבוננות במטופל, תשאול מקיף וממוקד בתלונה העיקרית, מדידת דופק ואזורי רפלקס נוספים (כמו בטן) ובדיקה של האזור הבעייתי.

 

בשלב השני בונים אסטרטגיה טיפולית, ז"א מה אנחנו רוצים לעשות על פי סדר עדיפויות, ומציעים בהתאם לכך תוכנית טיפול. התוכנית ממליצה על מספר המפגשים והסמיכות ביניהם.

 

הטיפול נעשה באמצעות מחטים דקות, סטריליות חד־פעמיות. המטפל מחדיר את המחטים למספר נקודות לאורך המרידיאנים כדי להשפיע על המצב של מערכת בגוף או על איברים מסויימים בגוף.

בדרך כלל, בוחרים כמה נקודות שיש ביניהן קשר או שהן תומכות בפעולה של אחת או חלק מהנקודות הנוספות. במקרה של כאבים בבטן או בראש, למשל, לא חייבים לדקור במקום עצמו. הרבה פעמים דיקור בגב או בנקודות על פני הידיים או הרגליים עוזר בצורה הכי אפקטיבית, בגלל שהמרידיאן שעליו ממוקמות הנקודות שנדקרו בסופו של דבר עובר בבטן או מגיע לקיבה ומשפיע על איבר מטרה. 
לרוב הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה.
הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.

יין טאנג- דיקור סיני  לרוגע ושינה
דיקור בפנים להעלמת קמטים
דיקור סיני לבעיות עיכול

מתי ניתן לראות את השיפור?

 

ככל שהצ'י שלך חזק יותר, ככל שאתה צעיר יותר וככל שהבעיה אקוטית יותר - כך סיכויי ההחלמה תהיה
טובה יותר!

 

במצבים קלים ניתן להסתפק בסדרה של כ—6 - 5 טיפולים. במצבים קשים יותר יש צורך ב-20-8 מפגשים

 

למי הטיפול לא מתאים?

 

דיקור אינו מתאים לאנשים הסובלים מפוביה למחטים

למטופלים עם קוצב לב אסור להשתמש 
באלקטרו־אקופונקטורה.

 

במצבים כאלה ניתן לעבור לשיטות אחרות של הרפואה הסינית, כמו טווינא, שיאצו או צמחי מרפא
ותוספי תזונה.

אינה גרינברג,

מומחית לשיאצו ודיקור סיני בחולון

0545963850

כמה זמן נמשך הטיפול בדיקור סיני?

מפגש טיפולי נמשך 45-30 דקות, כשהדיקור עצמו מתבצע למשך 25-5 דקות בהתאם למצב המטופל. מטופלים חלשים ישהו זמן קצר עם המחטים.

מדוע? בזמן השהייה עם המחטים מערכות הגוף נמצאות בתהליך אקטיבי של שיקום הגוף, תהליך שדורש אנרגיה. אצל מטופלים חלשים כמות האנרגיה הזמינה נמוכה, על כן הגירוי אמור להיות קצר כדי לא להתיש את הגוף.

 

במצבים כרוניים קובעים בדרך כלל סדרה של 10 טיפולים אחת לשבוע. במצבים אקוטיים קובעים 3-2 מפגשים בשבוע. עם שיפור מצב המטופל מרווחים את המפגשים. לאחר מכן מומלץ להישאר בטיפול תחזוקה של פעם בחודש לאורך השנה.

במה השיטה יכולה לעזור?

מחקרים מערביים הוכיחו יעילות של הדיקור בכמה תחומים, כמו מגוון רחב של מצבי כאב:

ועוד...

 

דיקור סיני, או אקופונקטורה, מוכר על ידי הרפואה המודרנית כאמצעי יעיל לטיפול בכאב; על פי מחקרים מדעיים שנערכו בעולם, הדיקור מגרה בגופנו סיבי עצב הקיימים בשרירים, אשר שולחים מסר דרך חוט השדרה אל המוח ואזור ההיפותלמוס שבתוכו, והם בתגובה משחררים אנדורפינים, המסייעים בשיכוך כאבים.

 

דיקור סיני הוכח כיעיל ב- 60%-85% בטיפול בכאבים כרוניים, בהשוואה ליעילות של 70% בלבד של טיפול במורפיום באותם כאבים; השימוש במורפיום כולל אפשרות לתופעות לוואי שונות, כמו עייפות, טשטוש, בחילה ועוד, ואילו דיקור סיני נחשב לטיפול בטוח ביותר, שתופעות הלוואי שלו הן נדירות.

 

דיקור סיני עוזר למערכת ההורמונלית של הגוף לפעול ביעילות רבה יותר, ולכן הוא ממלא תפקיד חשוב גם בתיקון תאי גוף פגועים ובחיזוק המערכת החיסונית.

 

דיקור סיני גורם לחיזוק מערכת החיסון באמצעות העלאת הריבוי של תאי  הדם הלבנים הידועים גם כלימפוציט;

עובדה זו תורמת ליעילות הדיקור בטיפול באלרגיות ובתסמונות כמו עייפות כרונית ומחלת היאפים.

 

דיקור סיני הוכח גם כטיפול יעיל במצבי דיכאון, בזכות יכולתו לסייע בשחרור טבעי של אנדורפינים, התורמים לא רק לתחושת רוגע כללי בגוף אלא גם לשיפור מצב הרוח.

bottom of page