top of page

עיסוי תאילנדי מסורתי

עודכן: 16 באוק׳ 2019

עיסוי תאילנדי מסורתי      Traditional Thai Massage

עיסוי תאילנדי, זאת אומנות יוצאת דופן, המבוססת על רפואה הודית  איור וודה, תורה בודהיסטית ויוגה. יותר מהעיסוי הקלאסי, תאילנדי כולל בתוכו תנועות ערסול רכות, אקופרסורה ומתיחות עמוקות של מפרקים שמחזקים ומאזנים כל המערכות בגופינו. עיסוי תאילנדי מתבצע על המזרן בביגוד נוח.

בדיוק כמו שנראה , עיסוי תאילנדי, מורגש מאוד נעים, עמוק בתוצאות הטרפויטיות, מאוזן, כמו מדיטציה. הוא מרגיע, מרענן ומעורר שניהם: המטופל והמטפל. השורשים העמוקים  של העיסוי הזה קשורים לאיור וודה, יוגה ורפואה סינית, כמו כן גם למרפאים מקומיים שנקראים סיאם.העיסוי התאילנדי עדיין מומלץ כטיפולי למצבי חולי מסויימים.

תאי מסאז' Thai Massage- הוא שילוב בין נענוע רך ותנועות פסיביות, עיסוי נקודתי, רפלקסולוגיה, אנרגטיקה, ויוגה פסיבית. פתיחת המפרקים מתבצעת ע"י מניפולציות וגירוי פריפרי, מתיחת שרירים, האזנת איברים פנימיים, הגברת כוחות הפיזיים ורגיעה מאוד עמוקה. מטפל צריך לעבוד בקצב מסויים, כמו במדיטציה, כדי יחד עם המטופל להגיע למצב הרוגע שמאפשר תוך כדי השינה בעקיץ לטייל במלכות התובנות. הביגוד הנוח מאפשר למטפל את היכולת להשתמש במנוף ידיו וכל הגוף להבדיל מהעבודה על המיטה. מטפל חייב לדעת למתוח את המפרקים אצל המטופלים והספורטאים עד גבול יכולת פיזית שלהם.

ארבעת התנוחות בעיסוי התאילנדי: שכיבה על הבטן, על הגב,  על הצדדים ובישיבה. המון עבודה מודגשת לקידמת הגוף, ובמיוחד לרגליים. ביצוע עיסוי על הרגליים, הגדלת טווחי תנועה, עבודה עם המרידיאני אנרגיה, מטפלים בהצלחה :

*בבעיות גב תחתון

* ניוונים של הדיסקים וחוליות העמו"ש

* גב, צוואר וכתפיים

* ניתן לטפל בכל התנוחות

במיוחד אצל אנשי המחשבים.

המטפלים התאילנדיים מאמינים בטיפול ארוך, הם אומרים:" שעה זה טוב, שעתיים עוד יותר טוב, שלוש- התוצאות הכי טובות". הזמן עובר מהר במשך שלוש שעות, אך גם הטיפול הקצר יותר אפשר להשיג את התוצאות הטובות והרצויות.

עיסוי תאילנדי מסורתי ( או נואד) נולד שנים רבות לפני ויש לו היסטוריה מרפא גוף האדם  עתיקה מאוד. היא, בדומה לרפואה סינית, יוגה ההודית, מבוסס על לימודי המרידיאנים- ארוצי האנרגיה שעוברים על כל הגוף.

המרידיאנים בעיסוי תאילנדי נקראים "סן" שחוצים את כל הגוף. סך הכל ישנם 72000 סן, אך רק 10 העיקריים נמצאים בשימוש. לכל הסן יש השפעה על איברים פנימיים- כמו גם בדיקור סיני ובאיור וודה ההודית.

בשנת 1610 כתב קונסול הצרפתי: " ברגע שמישהו בסיאם חלה, דרכו עליו מטפלים מנוסים עד שהיה מחלים". עיסוי תאילנדי הועבר בדורות מפה לאוזן, ממורה לתלמיד, ולפעמים רק בתוך המשפחה. קטע קטן מכתבים העתיקים על הנואד והרפואה נמצא ע"י מלך רמה 3 בשנת 1832 והוכנס בקיר המנזר וואט פו, שעד היום נחשב כמרכז לימוד העיסוי התאילנדי המסורתי והרפואה.


מבסס העיסוי התאילנדי הוא ג'יבגו קומרבקה, הידועה כ"אב הרפואה". הוא היה רופא וחבר של בודה, וידוע אצל פאלי ( כתב בודהיסטי דתי).

תאי מסאז' Thai Massage

תמתקד בהגמשת הגוף, המפרקים, מרידיאני אנרגיה ושרירים. גמישות, לפי התפיסה היוגיסטית, היא המפתח לבריאות טובה, לתפקוד המושלם של כל מערכות הגוף ואיזון הפנימי, כן פיסי וכן הנפשי. לאחר טיפול של עיסוי תאילנדי מרגישים כמו אחרי אימון או שיעור יוגה.

להבדיל מעיסוי קלאסי, תאילנדי מתמקד באזורי האנרגיה והמרידיאנים העיקריים כמו גם ברפואה סינית, שיאצו. עיסוי תאילנדי מסורתי משתמש בחלקים ספציפיים של הגוף כדי להשפיע על חלקים פנימיים (איברים), כך נוצר הרפיון והרוגע.

בשביל העיסוי התאילנדי אין צורך בשימוש בקרמים או שמנים, לעתים יש תערובת צמחים שמעצימה את התוצאה  הרפואית של הטיפול. ההישג העיקרי בטיפול של תאילנדי מורגש ברובד הנפשי של המטופל (איזון פנימי, הרמוניה במצב המערכת העצבית). הקשר ההדוק של דיקור ורפלקסולוגיה לעיסוי תאילנדי, בגלל הטכניקה הייחודית, המזרחית ואקזוטית, מביא לתוצאות מדהימות ויותר טובות בבריאות גוף=נפש מאשר בעיסוי הקלאסי. תזכרו שהנשים הסיניות ויפניות לא מזדקנות מהר, עד גיל מסויים הם נראות כמו נערות צעירות.   

היום, אין צורך לנסוע לתאילנד, כדי לחוות את הקסם של עיסוי תאילנדי מסורתי. אני למדתי את התאי במסגרת לימודי שיאצו בשנה השלישית.

054-5963850 אינה גרינברג, קליניקה לרפואה סינית.

רחוב אמיר דרורי 38, דירה 29, ק' 8, חולון.

199 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page